Případ Adolf Loos

Případ Adolf Loos

176 Kč (cena online)
Doporučená prodejní cena 235 Kč
Koupit
Rok vydání: 
2017
Formát: 
145 x 215 mm
Počet stran: 
202
Vazba: 
vázaná
ISBN: 
978-80-7485-142-1
Hmotnost: 
414 g

Adolf Loos patří ve světě architektury k nejvýznamnějším osobnostem první poloviny dvacátého století. Jeho význam je srovnatelný s takovými osobnostmi, jako byli Frank Lloyd Wright, Le Corbusier či Ludwig Mies van der Rohe. Loos měl své obdivovatele, ale také mnoho nepřátel. Provokoval především měšťáky, ale často nevybíravě útočil i na své konkurenty v oboru. Jeho originalita i extravagance ho posléze uvrhly do velmi nepříjemné situace, které se věnuje tato kniha. Na začátku září 1928 byl architekt zatčen vídeňskou policií a obviněn z obtěžování dětí. O incidentu se záhy dozvěděl tisk a rozvířil veřejný skandál, který vyvrcholil velkolepým soudním procesem. Christopher Long rekonstruuje fakta se smyslem pro kriminální šetření. Jeho kniha poutavě líčí Loosovo zatčení a následný proces, ale je i zajímavou sondou do fungování tehdejší policie, justice a žurnalistické obce.

Christopher Long je profesorem dějin architektury a designu na University of Texas v Austinu. Studoval ve Štýrském Hradci, Vídni a Mnichově. V letech 1994–1995 vyučoval na Středoevropské univerzitě v Praze. Je autorem publikací Josef Frank: Life and Work (2002), Paul T. Frankl and Modern American Design (2007), The Looshaus (2012), Josef Frank: Schriften / Writings (2012, ed. s Tano Bojankinem a Iris Mederovou) a Kem Weber: Designer and Architect (2014). Do České republiky se rád vrací, veřejnost se s ním mohla setkat na přednáškách v brněnské vile Tugendhat, v rodném domě Josefa Hoffmanna v Brtnici či v Müllerově vile v Praze.

„Knížka zpracovává dosud neprobádanou temnou kapitolu Loosova života. I toto období je třeba veřejnosti přiblížit, neboť doplňuje životní osudy významné osobnosti evropské kulturní scény první poloviny minulého století. Špičkový americký historik umění a profesor prestižní University of Texas v Austinu Christopher Long, mimochodem velký znalec a obdivovatel československé avantgardní architektury meziválečného období, tak činí věcně a fundovaně.“  Zdeněk Lukeš